This story is about a family in Odia Classic Stories by manas kumar kar books and stories PDF | ଏହି କାହାଣୀ ଏକ ପରିବାରର

Featured Books
Share

ଏହି କାହାଣୀ ଏକ ପରିବାରର

ବନ୍ଧୁଗଣ, ପରିବାର ହେଉଛି ଜୀବନର ସେହି ସ୍ତମ୍ଭ, ଯାହା ଆମକୁ ପ୍ରେମ, ସ୍ନେହ, ଭାବପ୍ରବଣତା ଯୋଗାଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଜୀବନର କଠିନ ସମୟରେ ଦୁନିଆ ଆମ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ପରିବାର ହିଁ ଆଗକୁ ଯାଇ ଆମକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରେ ଏବଂ ଆମକୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମର୍ଥନ କରେ | ତେଣୁ, ସଫଳତାର ପଥରେ, ପରିବାର ପଛରେ ରହିଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ପରିବାର ଏକ ବନ୍ଧନ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଆମର ସମର୍ଥନ | ଆମକୁ ଏହା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି କାହାଣୀରେ ମୁଁ ପରିବାରର ମହତ୍ୱ ଉପରେ ଲେଖିଅଛି |
ଏହି କାହାଣୀଟି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଇବେ. ମୋ ଜୀବନରେ ଘଟିଥିବା କିଛି ଘଟଣାର ଅଭୁଲା ସ୍ମୃତି. ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହାଣୀ ବିଷୟରେ 👇

ସନ୍ଧ୍ୟା ଥିଲା। ଅଫିସରୁ ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ବାପା ପୁଣି ଅଫିସ୍ ଫାଇଲରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ | ତା’ପରେ ତାଙ୍କର 8 ବର୍ଷର ପୁଅ ପାଖକୁ ଆସି କହିଲା, ପାପା! ମୁଁ ତୁମକୁ କିଛି ପଚାରିବି କି?

"ହଁ, ପଚାର।" ବାପା ଫାଇଲରୁ ଆଖି ନ ନେଇ ଉତ୍ତର ଦେଲେ।
"ଆପଣ ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ କେତେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି?" ପୁଅ ପଚାରିଲା।

ଏହି ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନରେ ବାପା କିଛି ମାତ୍ରାରେ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ | ସେ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, “ତୁମେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ତୁମେ କାହିଁକି ମୂର୍ଖ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ମୋ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରୁଛ? ଦେଖୀ ପାରୁନ , ମୁଁ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି |

"ପାପା ! ମୁଁ କେବଳ ଜାଣିବାକୁ ଚାହେଁ ଦୟାକରି ମୋତେ କୁହ, ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ ତୁମେ କେତେ ରୋଜଗାର କର? ପୁଅ ଜିଦ୍ ଧରିବାକୁ ଲାଗିଲା।
ସେଥିପାଇଁ ବାପା ରାଗରେ କହିଲେ,

"500 ଟଙ୍କା।" ବାପା ଏହି ଉତ୍ତର ଦେଇ ନିଜ ଫାଇଲିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଲେ ।

"ଓ !!" ପୁଅ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ କିଛି ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲା। ତା’ପରେ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇ କହିଲା, “ପାପା! ତୁମେ ମୋତେ 300 ଟଙ୍କା ଦେଇ ପାରିବେ କି?
ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଥିଲା ଯେ ବାପାଙ୍କ ଙ୍କ କ୍ରୋଧ ବଢ଼ିଛି କି ନାହିଁ | ସେ କ୍ରୋଧରେ ପୁଅକୁ ତାଗିଦ କରି କହିଲା, “ହଁ, ସେଥିପାଇଁ ତୁମେ ମୋତେ ମୋର ଦରମା ବିଷୟରେ ପଚାରୁଥିଲ। ଆପଣଙ୍କୁ ଖେଳନା କିମ୍ବା କିଛି ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ପଡିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନ କହି ସିଧା ତୁମ ରୁମକୁ ଯାଅ | ମୁଁ ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁନାହିଁ ତୁମର ଫାଲୁତୁ ଜିନିଷ କିଣିବା ପାଇଁ.

ପୁଅର ମୁହଁ ଶୁଖିଗଲା । ସେ ସେଠାରୁ ନିଜ କୋଠରୀ କୁ ଚାଲିଗଲା । ବାପା କିଛି ସମୟ ପୁଅର କଥା ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ, ତା’ପରେ ନିଜ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଲେ | କାମ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏବେ ସେ ନିଜ ପୁଅ ପ୍ରତି ନିଜର ଆଚରଣ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କଲେ | ସେ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ବୋଧହୁଏ ପୁଅକୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପାଇଁ 300 ଟଙ୍କା ଦରକାର | ସେ ସବୁବେଳେ ଟଙ୍କା ମାଗେ ନାହିଁ |
ସେ ପୁଅର କୋଠରୀକୁ ଗଲେ। ଦେଖିଲେ ପୁଅ ଖଟ ଉପରେ ଶୋଇଥିଲା | ସେ ପଚାରିଲେ, "ଧନ ତୁମେ ଶୋଇଛ କି?"

ପୁଅ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉଠି ବସି କହିଲା, ନା ବାପା। ମୁଁ ଚାହିଁଛି ସୋଇନାହିଁ । "

“ପୁଅ, କାମ ହେତୁ ମୁଁ ବିରକ୍ତ ହେଲି ଏବଂ ମୋର କାମ କ୍ରୋଧ ତୁମ ଉପରେ ବାହାରିଲା | ମୁଁ ତୁମ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏଇ 300 ଟଙ୍କା ନିଅ, ଯାହା ତୁମେ ସେତେବେଳେ ମୋ ଠାରୁ ଦାବି କରୁଥିଲ | ପୁଅ ପାଖରେ ବସି ବାପା ଏଇକଥା କହିଲେ ।

"ଧନ୍ୟବାଦ ପାପା।" ପୁଅ ଖୁସିରେ ଚିତ୍କାର କଲା। 300 ଟଙ୍କାକୁ ଅଲଗା ରଖି ସେ ତକିଆ ତଳେ ରଖିଥିବା କିଛି ନୋଟ୍ ବାହାର କରି ଗଣିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ଏହା ଦେଖି ବାପା ପୁଣି ରାଗିଗଲେ। ସେ କ୍ରୋଧରେ କହିଲା, “ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଟଙ୍କା ଥିଲା, ତୁମେ କାହିଁକି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମାଗୁଥିଲ?”
"କାରଣ ମୋ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନଥିଲା, ବାପା, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋର ଅଛି |" ପୁଅ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଲା, “ପାପା, ଏଠାରେ 500 ଟଙ୍କା ନିଅ | ମୁଁ ଏହା ସହିତ ତୁମକୁ 1 ଘଣ୍ଟା କିଣି ପାରିବି କି? ଦୟାକରି ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫିସିରୁ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଆସିଲେ , ମୁଁ ତୁମ ସହିତ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |
ଆସିପାରିବେ କି?

ପୁଅର କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ବାପା ନିରବ ରହିଥିଲେ।
କିଛି ସମୟ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ, ବାପାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା.
ପୁଅର ଏହି ଭାବପୂର୍ଣ କଥାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା.
ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଆମେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଉ ଯେ ଆମ ପରିବାର ପଛରେ ରହିଯାଆନ୍ତି | ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଦେଇପାରୁନା,ଆମ ପରିବାର ଏବଂ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହିତ ବିତାଇବାକୁ ଆମର ସମୟ ନାହିଁ | ସମୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆମ ହାତରୁ ଖସି ଯାଉଛି ଏବଂ ଅତୀତ ଆଉ ଫେରି ଆସିବ ନାହିଁ | କର୍ମ ତ ଆମକୁ ଅତି ସହଜରେ ମିଳିବ | କିନ୍ତୁ ପରିବାର ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆମ ପରିବାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା |
କମେଣ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଇବେ 🙏